Maket yapmaya başlamak istiyorum, ne tür aletlere ihtiyacım var? diyenler için kendi alet çantamı sizlerle paylaşmak istedim. Bir maketçinin aletleri tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Zaman içerisinde ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir çok farklı aleti takım çantanıza ekleyebilirsiniz. Benim de aletlerim bunlarla kısıtlı değil. Fakat en çok hangilerini kullanıyorsun diye sorarsanız bunları sıralayabilirim.

Alet Çantam - Basic

Buradaki sıralama öncelik sırasına göre değildir.

 1. Zımpara - Farklı gritlerde zımpara maketlerinizdeki kusurları düzeltmede en çok kullanılan malzemelerdendir. Başlangıç olarak #400, #600, #1000 yeterlidir.
 2. Maket Bıçağı – Herhalde en çok kullanılanlarda bir numaradır. Kaliteli keskin uçlu (bol yedek uç stoğu ile) bir maket bıçağı en etkili alettir.
 3. Maket keskisi – Resin parçaları kalıptan ayırmak için kullanılır. Düzgün bir kesi, daha az çapak ve daha az zımpara demektir. En önemlilerde ikincidir.
 4. Cımbız - Endüstriyel bir cımbız en çok kullanılan üçüncü alettir. Parçaları tutmaktan, dekalleri yerleştirmeye kadar en önemli alettir. Farklı boyutlarda olabilir.
 5. Matkap- İnce delikleri açabilen bir el matkabı pek çok farklı işte yardımcınız olur. Giriş seviyesinde gerekli olmayabilir.
 6. Testere- Maketlerde modifikasyon amaçlı olarak kullanılır. İnce kesiler için uygundur. Giriş seviyesinde gerekli olmayabilir.
 7. Eğe Seti- İyi bir eğe seti en zımpara kadar önemlidir. Çapakların, karşılamayan ek yerlerinin ve yapıştırma hatalarının düzeltilmesinde kullanılır.
 8. Çapak Temizleyici – Resin parçaların kalıp izlerinin temizliğinde kullanılır. Giriş seviyesinde gerekli olmayabilir.
 9. Detay Açıcı – Modellerinizdeki detayları derinleştirmek için kullanılır. Giriş seviyesinde gerekli olmayabilir.
 10. Mum Kalem – Cımbızla tutmakta güçlük çektiğiniz minik parçaları tutmaya yarar. Bence giriş seviyesinde olmalıdır.
 11. Fırçalar – Boyama ve eskitme için farklı fırçalar gereklidir. Detaylar için ince ve kaliteli fırçalara gerek duyulur. Başlangıç için bir kaç fırça yeterli olabilir.
 12. Yapıştırıcı- Yapıştırıcı bu işin olmazsa olmazıdır. Çok inceden çok kalına doğru farklı tipleri vardır. Yeşil kapak tabir edilen ince olanı tercih edilebilir.
 13. CA Yapıştırıcı- Japon yapıştırıcı diye satılır. Farklı kalınlıklarda olanları vardır. Özellikle boyalı parçaları tutturmada kullanılır. Hızlı kuruması için ayrıca aktivasyon sıvısı da kullanılır.
 14. Boyalar – Akrilik boyalar giriş seviyesi için idealdir. Kokusuzdur ve suda çözünür. Temizliği kolaydır. Model Color Fırça için Model Air Airbrush için veya inceltilerek ikisindede kullanılabilir. Pek çok marka ve kalitelerde boyalar mevcuttur. Parlak, Mat ve Yarı-Mat olarak ayrı ayrı satılırlar. Ayrıca sprey formları da giriş seviyesinde iyi sonuç verebilir. Dolgu macunları ve cilalarda ayrı bir konudur. Boya konusu uzun bir konu olup ayrıca izah edilecektir.
 15. Maskeleme Bantı – İnce maskeleme bantları maketçiliğin boyama aşamasının vazgeçilmezidir.
 16. Çakmak – Çakmağı Japon yapıştırıcının donan ağzını eritmede ve resini yumuşatarak anten teli gibi ince parçalar çekmede kullanıyorum. Atölyede dikkatli kullanmak gerekir.
 17. Tiner- Akrilik tiner, alkol ve farklı incelticiler boya inceltme ve temizlik amaçlı kullanılır.
 18. Boya Kapları- Boya karıştırmak, inceltmek vs için kullanılır. Temizliği kolay, ömrü uzundur.
 19. Kulak Çöpü- En çok kullandığım malzemelerdendir. Boyama, eskitme, temizlik gibi sayısız işte kullanılır.
 20. Kürdan- Boya karıştırmadan tutun, detay yapmaya, boya yaparken parça tutmaya kadar sayısız işe yarar.

Kabaca bunlar en çok elimin altında olan aletlerimden bir kaç örnek. Kesim matı masanızı korumak için ilk etapda gerekli olacaktır. Fotoğraftaki kutu karışık masada derli toplu durmalarını sağlar. Ayrıca ileride maketçiliğe hevesli oğullarıma miras olarak bırakabileceğim bir hatıra objesidir. Liste bunlarla sınırlı değil tabii uzar gider. Burada tavsiyem aldığınız aletleri en iyisinden almanız. Hem ‘alet işler, usta övünür’, hem de ileride tekrar tekrar almak zorunda kalmazsınız. İyi bir alet çocuklarınıza kalır. Bunların sürekli daha iyisi çıkmaz.

“Ben bunlardan anlamam, bana basit bir model için minimum ne lazım olur?” diyorsan ABC listesini şöyle özetleyebilirim.

 1. Maket bıçağı
 2. Cımbız
 3. Yapıştırıcı
 4. Fırça (İnce-Kalın)
 5. Boya
 6. Sabır (en önemlisi)

Bu hobide sabır en önemli unsurdur. Yapa yapa, boza boza öğrenilir. Öğrenmenin de sonu yoktur. Ayrıca maketçilik güzel vakit geçirmektir. Sonuçtan çok süreçten mutlu olun derim. Çocuklarınız ile vakit geçirmek ve geleceğin anılarını oluşturmak için mükemmel hobidir. Şimdilik hoşçakalın.

www.hobbytime.com.tr adresinden ürünü temin edebilirsiniz.